Dítě a jeho vlasy

V dětském věku může docházet k zásadním změnám typu vlasů. Miminkům často do půl roku od narození všechny vlásky vypadají. Někdy záhy znovu narostou, ale mají naprosto jinou barvu i strukturu. Jiným dětem opět narostou až za čas. S postupujícím růstem dítěte se vlasy mění, sílí a kolem deseti až dvanácti let jsou silnější. Vlasové folikuly na hlavě povzbudí vlas k růstu o zhruba 1,5 - 2,5 cm za měsíc, to znamená 12 až 15 cm za rok. Folikuly se průběžně obnovují. Geneticky je dáno i to, do jaké délky vlasy narostou.
První stříhání
Je to důležitý milník. Vhodný čas nastává, když vlásky sahají dítěti do očí, lechtají ho na krčku nebo trčí po stranách jako křidélka. Rodiče často první stříhání odkládají, protože chtějí nechat narůst delší vlásky. Po drobné úpravě konečků však budou vypadat mnohem zdravější, silnější a upravenější.
Typy vlasů
Mastné vlasy - jsou bez lesku a vypadají, jako by byly nečisté, hlavně na temeni. Přejedete-li po nich prsty, jsou kluzké. Vypadají zplihle a dělí se na pramínky.
Suché vlasy - vypadají chomáčkovitě, krepatě a neupraveně, na pohled připomínají slámu.
Smíšené vlasy - postupem dne se od kořínků mastí, ale konečky zůstávají suché.
Normální vlasy - vaše dítě má štěstí. Stačí udržovat vlasy čisté, dobře o ně pečovat a chránit je.
Šampony
Pro dítě je vhodné vybrat šampon, který nedráždí k slzám, to znamená, že když se dostane do očí, neštípe. Dětské šampony obsahují omezené množství saponátů a dráždidel, bývají velmi šetrné, nepěnivé, nealergenní a dermatologicky testované.
Kondicioner
Kondicioner pro snadné rozčesávání vlasů je velice důležitý. Vyberte silně zvlhčující bezoplachový ve spreji. Nejenže zamezí uzlíkům, ale také zpevňuje.
Parabeny
Parabeny jsou konzervanty, které se přidávájí do kosmetických přípravků, aby prodloužily jejich trvanlivost a zabránily šíření bakterií. Pří čtení údajů o složení výrobku si všímejte následujícíh přísad: methylparaben, propylparaben, isopropylparaben atd... Všechny zahrnují výraz "Paraben". Mnohé dětské přípravky jsou v poslední době označovány nápisem "Paraben-free" tzn. "bez parabenů".
Strava pro zdravé vlasy
Nejde jen o to, jaké přípravky na dětské vlasy používáte - důležitá je také výživa. Nutriční poradci doporučují nabízet dítěti:
- arašídy, kukuřici a špenát - obsahují vitamín E, který napomáhá k růstu vlasů
- chřest, hrášek a citrusové plody - obsahují kyselinu listovou, která zpevňuje vlasy a zabraňuje lámavosti
- banány, celozrnné cereálie, rýži, vajíčka - obsahují vitamín B - produkuje keratin, protein, který zesiluje vlasy
- mléčné produkty (mléko, jogurty) - vápník a minerály - důležité pro růst vlasů. Totéž platí o brokolici a jahodách.
Seboroická dermatitida
Seboroická dermatitida je recidivující chronické onemocnění kůže s projevy zánětu zejména v místech zvýšené tvorby mazu. Jde především o oblast obličeje, vlasaté části hlavy a horní části trupu. Charakteristické pro ni je olupování v mastných žlutavých šupinách a většinou i zarudnutí. V učebnicích se řadí do skupiny ekzémových onemocnění, nemá však alergický podklad. Postihuje především kojence, dospívající a dospělé s vyšším výskytem u mužů než u žen. Více než 2/3 kojenců v období mezi 3. týdnem a 3. měsícem po porodu je postiženo ve vlasové oblasti nejčastější formou tohoto onemocnění.
Jak seborea vzniká?
Příčina choroby není známa. S onemocněním je ale spojována řada faktorů - hormonální vlivy, kvasinkové infekce, poruchy ve výživě... Důležitým faktorem je zvýšená činnost mazových žláz (seborea).
Seboroická dermatitida kojenců
se objevuje (na rozdíl od atopické dermatitidy) většinou již v průběhu prvých čtyř týdnů života, (s možným vývojem až do asi 18 měsíců věku). Ve kštici jsou ve trontální a parietální oblasti drobné žlutohnědé šupinky na bleděrůžové spodině v rozsáhlých plochách.
Seborea v dospělosti
V období dospívání se často u dívek i chlapců setkáváme se seboroickými šupinami a neostře ohraničeným erytémem různé intenzity v nazolabiálních a nazofacialních rýhách. Tuto formu SD označujeme jako erythema paranasale.
Léčba seboroické dermatitidy
Léčba SD by měla být zahájena co nejdříve, bývá zdlouhavá a vyžaduje značnou trpělivost pacienta i lékaře vzhledem k obvykle chronicky recidivujícímu průběhu onemocnění. Základ terapie je zevní. Léčba se soustřeďuje na potlačení výskytu patogenních mikroorganismů, omezení svědění a na regulaci tvorby mazu.
Při postižení vlasové oblasti bývá předepsán starším kojencům ( od 6 měsíců výše) salicylový olej, kterým se doporučuje napouštět ložiska se šupinami vždy alespoň 3 hodiny před mytím vlásků, kdy změkčené šupiny vyčesáváme nenásilně jemným kartáčkem a vymýváme dětskými šampóny. Tento proces provádíme pouze 2 krát týdně.